Nagrody w Powiatowym Konkursie plastycznym inspirowanym twórczością Stanisława Lema, pt.: „Planeta Robotów” rozdane

13 kwietnia 2022r. odbyła się w Szkole podstawowej nr 3 uroczystość wręczenia a nagród w Powiatowym Konkursie Plastycznym inspirowanym twórczością Stanisława Lema, pt.: „Planeta Robotów”.

Na konkurs wpłynęło łącznie 150 prac ilustrujących wybrane opowiadania i powieści science-fiction autora. Najwięcej prac wykonali uczniowie klas 4-6, łącznie 90. Najmłodsi z klas 1-3, dla których słownictwo używane w utworach Lema było bardzo trudne wykonali 17 malowideł i rysunków. Klasy 7-8 zilustrowały nietypowe utwory i opowiadania - 37 prac. Najstarsi uczniowie ze szkół ponadpodstawowych wykonali zgodnie z profilem szkoły grafikę komputerową – 6.

Jury w składzie: przewodniczący Ludwik Zegzuła (radny powiatu), Brygida Śniatecka, Barbara Terlecka (Stowarzyszenie Kunszt) oraz Dorota Dobrzyńska (Fabryka Kultury) oceniło nadesłane prace i przyznało 28 nagród i wyróżnień. W kategorii klas 1-3 zwyciężyła Wiktoria Gwizdała z 3d, drugie miejsce zajęła Katarzyna Śledziewska z kl.3a, III miejsce Maria Kondeja z kl.2b wszystkie z SP3 w Redzie. W kategorii klas 4-6 I miejsce zajęła Alicja Kałędkiewicz z kl. 5b SP8 w Rumi, II miejsce Anna Sultanyan z kl.4c SP3 w Redzie, III miejsce Maja Torchalska z kl. 4b SP2 w Redzie. Najciekawszy rysunek w kategorii klas 7-8 wykonała uczennica klasy 8b ze Szkoły Podstawowej w Bolszewie, II miejsce zajęła Paulina Paluch z kl. 7d SP3 w Redzie, III miejsce Zofia Tartas z kl.7a SP2 w Redzie. Wśród najstarszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zajęła grafika Oliwii Socha, II miejsce zajął Nikodem Bolda, III miejsce Oliwia Patok wszyscy z PZS w Redzie.

Prace nadesłane na konkurs charakteryzowały się różnorodnością kolorystyczną, bogactwem pomysłów i technik. Niektórzy uczestnicy przeczytali utwory science-fiction po raz pierwszy w życiu, ale to nie przeszkodziło im w interesującym pokazaniu nieznanych światów Stanisława Lema.

Małe dzieła bardzo podobały się uczniom i zaproszonym gościom. Wręczenie nagród uświetnił występ taneczny uczennic klasy 2b przygotowany przez Marię Szymoniak, występ chóru szkolnego pod kierunkiem Jana Skałbani z piosenką „Aleja gwiazd” i improwizacja muzyczna na saksofon do utworów Lema przygotowana przez Jana Skałbanię. Nagrody laureatom wręczyli: wiceburmistrz Redy Łukasz Kamiński, Radny Powiatu Ludwik Zegzuła i dyrektor Justyna Zabrodzka.

Organizatorem i pomysłodawczynią konkursu była Beata Zawal-Brzezińska.

Sponsorami konkursu było Starostwo Powiatowe w Wejherowie i Urząd Miasta w Redzie. Kuratorium Oświaty w Gdańsku objęło konkurs honorowym patronatem. Został wpisany na listę konkursów kuratoryjnych i za zajęcie I miejsca w laureat może otrzymać wpis na świadectwie i dodatkowy punkt przy rekrutacji.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez szkołę.

Tekst: Beata Zawal-Brzezińska

Zdjęcia: Ewelina Miszkiewicz