Warsztaty w klasach VIII z Powiatowym Urzędem Pracy w Wejherowie

W poniedziałek 17.10.2022 uczniowie z klas VIII wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez M. Kasprzyk i M. Reszkę - urzędniczki z Powiatowego Urzędu Pracy w Wejherowie.

Odbyły się one w ramach Europejskiego Roku Młodzieży. Podczas wykładu uczniowie zapoznali się z pojęciem „rynek pracy”. Wspólnie wyjaśniali takie terminy jak: nabywca, sprzedawca, towar, transakcja, konkurencja, marketing. Dowiedzieli się, jaka jest stopa bezrobocia w kraju i w powiatach województwa pomorskiego.

Panie zwróciły uwagę na różne czynniki, które należy wziąć pod uwagę dokonując wyboru zawodu. Z wyzwaniem tym nasi ósmoklasiści będą musieli zmierzyć się w niedalekiej przyszłości, wybierając szkoły, w których będą chcieli kontynuować swoją edukację.

Zawody przyszłości wg rynku pracy to: specjalista branży IT, biotechnolog, logistyk, inżynier elektrotechnologii, pracownik służb medycznych, trener personalny, dietetyk, doradca ds. finansów osobistych, analityk Big Data, grafik komputerowy, pracownik naukowy. Przedstawione powyżej zawody wymagają długoletniej nauki i wiążą się z ukończeniem studiów.

Panie zachęcały do zapoznania się z ofertą szkół branżowych i całą gamą różnorodnych specjalności pozwalających zdobyć zawód w ciągu 3 lat.                      Ponadto proponowały, aby na bieżąco monitorować Pomorskie Obserwatorium Rynku Pracy, w którym zawarte są różne dane, tablice statystyczne, barometr i informacje o rynku pracy, a także aktualności związane z tematem.

Uczniowie z zainteresowaniem brali udział w zajęciach, a na zakończenie mogli zadawać pytania na nurtujące ich problemy.                                                        Mam nadzieję, że minione warsztaty zaowocują współpracą z Powiatowym Urzędem Pracy na kolejne lata.

Tekst: Izabela Jarzębska-Pawłowska