Wtorek, 2024-04-23

Imieniny: Ilony, Jerzego

Warsztaty profilaktyczne dla dziewcząt

W dniach 24.10 i 26.10. odbyły się warsztaty dla dziewcząt z klas VI-VIII w ramach działań profilaktyczno-wychowawczych szkoły. Prowadzone były przez studentki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wraz z opiekunem roku panią dr Anną Szablewską asystentką Zakładu Pielęgniarstwa Położniczo-Ginekologicznego GUM.

Tematyka warsztatów dotyczyła zmian w okresie dojrzewania i problemów, które z tym się wiążą. Poruszone zostały kwestie związane z wpływem  racjonalnego odżywiania na zdrowie oraz zaburzeniami w tej sferze. Ponadto zwrócono uwagę na wdrożenie profilaktyki związanej z nowotworami piersi. Uczennice miały możliwość nabycia umiejętności samobadania ćwicząc na fantomach.

Panie prowadzące przekazały informacje jak korzystać ze środków przekazu w sposób selektywny umożliwiający obronę przed ich destrukcyjnym działaniem. Polecały strony Instagramowe, które warto obserwować, ponieważ zawierają wiarygodne treści.

W klasach siódmych i ósmych wystąpił element doradztwa zawodowego, gdyż dziewczęta szerzej zapoznały się z trudnym, ale jakże szlachetnym i odpowiedzialnym zawodem, jakim jest położna.

Warsztaty przebiegły w miłej i serdecznej atmosferze. Na koniec uczennice mogły zadawać pytania na nurtujące je zagadnienia. Mam nadzieję, że wiedza nabyta podczas zajęć będzie procentować każdego dnia.

Tekst: Izabela Jarzębska-Pawłowska

Zdjęcia: Izabela Jarzębska-Pawłowska, Anna Szablewska, Marlena Skowrońska