Szkoła Podstawowa nr 3 im. Stefana Żeromskiego w Redzie

 • Kalendarium

  Wtorek, 2023-12-05

  Imieniny: Kryspiny, Norberta

 • Statystyki

  • Odwiedziny: 13696262
  • Do końca roku: 26 dni
  • Do wakacji: 199 dni

Tydzień Profilaktyki

W dniach 21 – 25.11.2022r. odbył się w naszej szkole Tydzień Profilaktyki pod hasłem „NIE WSPIERAJ  PRZEMOCY – REAGUJ”. W związku z tym odbyły się liczne wydarzenia o tej tematyce.

W poniedziałek 21 listopada obchodziliśmy Dzień Ustanowienia Konwencji Praw Dziecka. Uczniowie dowiedzieli się o historii i głównych założeniach tego jakże ważnego dokumentu, który przyczynił się do poprawy życia dzieci na całym świecie. W tym dniu ubraliśmy się na kolor niebieski i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.                                                                                                                

21.11. to także Dzień Życzliwości, od tego dnia można było wykonać koleżeńskie zdjęcie w fotobudce, która działała przez cały tydzień.  We wtorek klasy V i jedna VI uczestniczyły w warsztatach pt. „Cyberprzemoc i mowa nienawiści, hate i odpowiedzialność karna”. Prowadząca warsztaty p. Martyna Kruszyńska ze Stowarzyszenia OVUM przedstawiła uczniom zalety i wady korzystania z Internetu oraz social mediów, jednocześnie zwróciła uwagę na niebezpieczeństwa i zagrożenia, jakie mogą spotkać młodych użytkowników, wyjaśniła co to jest hate i fake news. Przestrzegała przed ryzykownymi kontaktami. Zapoznała z konsekwencjami karnymi, jakie mogą ponieść osoby niewłaściwie korzystające z social mediów. Podała sposoby jak być bezpiecznym w Internecie. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali prezentacji, brali udział w dyskusji, zadawali liczne pytania. W środę w dwóch klasach VIII odbył się warsztat nt. „Profilaktyka zachowań wywołujących stres”, poprowadziła je p. Emilia Kupska-Jakonowicz z Ośrodka Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wejherowie. Również w tych zajęciach uczniowie chętnie brali udział, pracowali w zespołach, następnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i wysnuwali wnioski na temat źródeł i przyczyn stresu. Pani terapeutka starała się przekazać młodzieży jak rozpoznawać i nazywać źródła stresu, ale przede wszystkim jak go kontrolować i jak sobie z nim radzić. Ponadto w dwóch klasach VII i dwóch VIII, odbyła się pogadanka profilaktyczna z panami dzielnicowymi z Komendy Policji w Redzie. Dotyczyła ona problemu demoralizacji, patologii i sytuacji ryzykownych, na które narażeni są młodzi ludzie i co robić, aby ich unikać.                                                                                                                                                

Pani Alicja Nawrocka – nauczyciel współorganizujący kształcenie przeprowadziła warsztaty w klasach IVb, IVc, IVe, na temat „Prawo do obrony przed przemocą”.                                                

W środę rozstrzygnięty został Szkolny Konkurs Plastyczny STOP – AGRESJI SŁOWNEJ I FIZYCZNEJ. Komisja w składzie: p. dyrektor Justyna Zabrodzka, Agnieszka Brzezińska, Izabela Jarzębska-Pawłowska i Kamila Kordys, po długich naradach wyłoniły zwycięzców i wyróżnionych.

W kategorii klas I-III 1 miejsce zajął Dominik Szcześniak z klasy IIIa, 2 miejsce Nikola Lesińska z klasy Ib, 3 miejsce Zofia Andrzejczyk z klasy Ib. Wyróżnienia otrzymali: Oliwia Mielewczyk z klasy IIIa, Zuzanna Kuchnowska z klasy IIa, Natan Barzowski z klasy IIId i Andrea Ferri z klasy IIIa.                                                                                                                                                  

W kategorii klas IV-VIII 1 miejsce zdobył Tomasz Terlecki z klasy Vc, 2 miejsce Anna Sultanyan z klasy Vc, 3 miejsce Borys Malicki z klasy VIc. Wyróżnienia otrzymali: Natalia Haustein z klasy IVa, Viktoria Hryhorchuk z klasy VIIb, Julia Szyjkowska z klasy Vc, Martyna Merchel z klasy VIIa, Filip Jasiński z klasy Vd i Adrianna Gawin z klasy Vb.                                                   

Podczas Tygodnia Profilaktyki uczniowie w czasie zajęć z wychowawcą oglądali filmiki prezentujące pasje i zainteresowania swoich kolegów. Była to II Edycja Szkolnego Talent Show, wzięło w nim udział 31uczniów. W piątek wszystkie osoby biorące udział otrzymały dyplomy oraz pamiątkowe kubeczki.
Tydzień obfitował w wiele pozytywnych wrażeń, mam nadzieję, że wiadomości nabyte podczas tych dni zostaną z naszymi uczniami na dłużej.

Tekst: Izabela Jarzębska-Pawłowska

Zdjęcia: Katarzyna Danisewicz, Izabela Jarzębska – Pawłowska, Alicja Nawrocka, Ewa Odowska, Teresa Dopke