Święta wspomnieniami pisane

Pod takim tytułem powstał projekt edukacyjny dla uczniów klas 1-3.  Uczniowie na podstawie prezentacji mieli okazję zobaczyć, jak kiedyś wyglądały Święta Bożego Narodzenia w szkolnej gromadzie, jak bardzo różniły się stroje i przygotowania do Świąt.

Uczennice z klasy 3b przeprowadziły wywiady ze swoimi babciami i dziadkami, którzy byli uczniami naszej szkoły. Dziewczynki przyniosły również zdjęcia z czasów dzieciństwa swoich dziadków. Te wspomnienia-wywiady zostały zaprezentowane dzieciom z klas młodszych.

Idąc śladami swoich seniorów, uczniowie wzięli udział w konkursach. Pierwszoklasiści zrobili papierowe ozdoby choinkowe, uczniowie klas drugich samodzielnie wykonali kartkę bożonarodzeniową  pisząc na niej życzenia. Natomiast uczniowie klas trzecich zmierzyli się z pisaniem listu do swoich dziadków, opisując w nim obecne zwyczaje świąteczne. Komisja konkursowa  podzieliła prace na dwie kategorie, w pierwszej oceniana była treść, a  w drugiej kaligrafia, która w dawnych czasach była bardzo ważnym elementem dziecięcego zeszytu.

Wyniki konkursu ogłoszono 22.12.br. Dzieci otrzymały dyplomy i upominki z rąk organizatorów i pani dyrektor Ewy Ryś.

Klasy III:

I m-ce: Zofia Stogowska kl. 3a

Inga Gosz kl. 3d

II m-ce: Hanna Szablewska kl. 3b

Hubert Wera kl. 3c

III m-ce: Dorota Pionke kl. 3b

Julia Paszke kl. 3c

Wyróżnienie: Nikodem Szymański kl. 3a

Klasy II:

I m-ce: Emilia Błąkała kl. 2d

II m-ce: Stanisław Malec kl. 2b

Laura Kotwicka kl. 2c

III m-ce: Pola Cepel kl. 2b

W klasach pierwszych przyznano trzy równorzędne nagrody:

Zofia Andrzejczyk kl. 1b

Mariel Stencel kl. 1b

Nadia Borowiecka kl. 1d

Projekt przygotowały panie: Hanna Zwierzycka, Anna Jankowska oraz Maria Szymoniak. Celem głównym projektu było pokazanie dzieciom, jak bardzo święta z albumu, czy ze wspomnień dziadków, różnią się od współczesnych. Niemniej tradycje i zwyczaje zostaną z nami na zawsze, ponieważ są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Tekst: Maria Szymoniak

Zdjęcia: Maria Szymoniak, Laura Gajkowska, Agnieszka Tatara