Laboratoria Przyszłości

Od początku roku w szkole odbywają się zajęcia dodatkowe w ramach inicjatywy edukacyjnej Laboratoria Przyszłości. Celem zajęć jest budowanie wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Uczniowie zdobywają wiedzę i umiejętności poprzez bezpośrednie działania i doświadczenie. Na zajęciach uczniowie uczyli się działania i obsługi  mikroskopów. Przygotowywanie własnych preparatów np. z włosa ludzkiego, paznokcia, czy też skórki cebuli dało uczniom najwięcej satysfakcji. Z kolei, na innym spotkaniu uczniowie przeprowadzali proste doświadczenia. Bazując na instrukcjach sami musieli przygotować potrzebne materiały, przeprowadzić eksperyment, obserwować i na końcu podać wnioski. Poznali także tajniki ludzkiego ciała. Składając poszczególne elementy modelu człowieka niejednokrotnie okazywało się, że zabrakło miejsca na jeden organ. Uczniom bardzo podobały się zajęcia, na których zajęliśmy się zagadnieniami elektryczności. Pokazaliśmy, jak budować proste obwody elektryczne, a także jak tworzyć i interpretować ich schemat. Oczywiście korzystaliśmy na naszych zajęciach z pracowni komputerowej. Dzięki stronie internetowej https://www.flightradar24.com mogliśmy zobaczyć  lokalizację statków powietrznych na mapie w czasie rzeczywistym. Można było prześledzić  trasę lotu, miejsce startu i lądowania, numer lotu, typ statku powietrznego, pozycję, wysokość, kierunek lotu i prędkość, a to wszystko naniesione na mapy Google. Graliśmy również w escape room. Rozwiązując poszczególne zadania uczniowie samodzielnie zdobywali wiedzę.

Tekst i zdjęcia: Estera Miotk