Książka, która przemówiła

Najmłodsi nasi uczniowie odwiedzili bibliotekę, żeby zobaczyć, jak wygląda i co się w niej znajduje. Dzieci z klas: 0A, 0B, 0C ,,zwiedziły” pomieszczenia biblioteki, dowiedziały się,  co to znaczy wypożyczyć książeczkę i co można robić w bibliotece. Z zaciekawieniem obejrzały książeczki dla młodszych czytelników i zmartwiły się, że jeszcze nie potrafią samodzielnie czytać. Co zrobić, jak dorośli nie mają czasu, żeby poczytać dziecku ulubioną książeczkę?

Jest na to rada. W bibliotece nasi przyszli czytelnicy mogli zobaczyć ,,czarodziejskie książeczki”, które same czytają. Dzieci z zainteresowaniem słuchały, jak książeczki przemówiły i opowiadały bajeczki, które się w nich znajdowały. Z każdej książeczki wyskakiwała jedna postać, w formie figurki bohatera słuchanej bajki, a dzieci słuchały i oglądały ilustracje zamieszczone w książeczce.

A zatem czarodziejską książeczkę można przeczytać samemu, lub sprawić, żeby sama przemówiła i bajkę nam przeczytała. Jest to odpowiedź na pytanie: co zrobić, jak dorośli nie mają czasu, żeby poczytać swoim pociechom, a one same jeszcze nie potrafią. Każda droga do poznania ulubionej lektury jest dobra, bo pozwala nam rozbudzać zainteresowanie książką. Mamy nadzieję, że obecni ,,zerówkowicze” niedługo, jak tylko posiądą umiejętność czytania” zostaną czytelnikami naszej szkolnej  biblioteki.

Tekst: Mirosława Wróblewska

Zdjęcia: Mirosława Wróblewska, Klaudia Miotk Teresa Dopke