Czwartek, 2024-04-18

Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy

Europa dawniej, dzisiaj i jutro

Koniec wakacji letnich i początek roku szkolnego był dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Redzie czasem realizacji projektu Eurocamp „Europa dawniej, dzisiaj i jutro”. Projekt został dofinansowany przez organizację Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży oraz Urząd Miasta Redy.

Uczniowie SP3 wraz z gośćmi z Gifhorn oraz Sankt Petersburga pracowali w międzynarodowych grupach. Wymyślali tytuły gazet i czasopism, tworzyli stopki redakcyjne, określali odbiorców gazet, koszty wydania, częstotliwość ukazywania. Uczniowie pisali artykuły na wylosowany temat, wśród których znalazły się: hobby, mieszkania, moda, rola i zadania kobiet i mężczyzn, szkolnictwo, komunikacja, pieniądze i waluta, sławni ludzie, wynalazki, religia. Każdy temat był opisywany w trzech aspektach – jak było w przeszłości, jak jest obecnie i jak będzie w przyszłości. Każdego dnia wspólnej pracy projektowej odbywała się prezentacja napisanych artykułów. Na jedną z nich został zaproszony Dyrektor SP 3 oraz rodzice uczniów biorących udział w projekcie. W ostatnim dniu projektu zaproszeni z Urzędu Miasta Redy goście oraz uczniowie SP3 mieli okazję posłuchać prezentacji i obejrzeć efekty pracy grup międzynarodowych.

Uczniowie z Niemiec, Rosji i Polski wspólnie spędzali wolny czas – śpiewali piosenki, przygotowywali posiłki, uczestniczyli w wycieczkach do Helu, Jastarni, Swołowa i Gdańska. Miłą atrakcją był także wieczór w kręgielni.

Realizacja projektu przyczyniła się do wzmocnienia motywacji do nauki języków obcych, poznania innych kultur, przełamywania pewnych stereotypów, promowania naszego miasta i regionu.

Tekst i zdjęcia: Mariola Szreder, Grażyna Napieraj