Czwartek, 2024-04-18

Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy

Europa wczoraj, dzisiaj jutro – międzynarodowe spotkanie młodzieży

Europa wczoraj, dzisiaj jutro- to tytuł projektu Erasmus + realizowanego przez szkoły z Polski, Niemiec, Bułgarii, Włoch i Szkocji. W związku z jego realizacją w dniach 1 – 6 grudnia odbyło się pierwsze, zapoznawcze  spotkanie nauczycieli i uczniów szkół partnerskich, w niemieckiej szkole, w Gifhorn.

Podczas wymiany uczniowie poznawali cele projektu, tworzyli jego logo oraz dyskutowali czym będziemy zajmować się w kolejnych latach jego trwania. Wypracowane wnioski posłużyły do stworzenia prezentacji Power-Point, które zostaną rozpowszechnione wśród uczniów szkół partnerskich. Uczestnicy wymieniali się doświadczeniami na temat różnic i podobieństw w naszych krajach. Nadrzędnym celem w tym roku szkolnym jest poznanie głównych założeń  UE oraz jej historii. Podczas spotkania z burmistrzem miasta panem Matthiasem Nerlich padło ważne stwierdzenie , że „Europa jest dla nas prezentem i brexit nie może zniszczyć naszej przyjaźni. Zgoda i pokój, które trwają w Europie od 70 lat, zależą teraz od młodych ludzi – takich jak wy”. Uczestnicy wypełnili też ankietę wiedzy o historii Unii Europejskiej.  Program spotkania był bardzo urozmaicony. Uczniowie wymiany spędzali czas nie tylko w szkole. Po południu spotykali się na wspólnej kolacji, zabawie w parku trampolin, zwiedzaniu miasta. Ostatnie dwa dni wymiany uczniowie spędzili w Berlinie, przeszli się śladami muru berlińskiego, zaczynając od Bramy Brandenburskiej, a na Checkpoint Charlie kończąc. Byli również w muzeum terroru faszystowskiego i komunistycznego oraz muzeum przyszłości Futurium.

Tekst: Mariola Szreder

Zdjęcia: Mirosława Niewiadomska, Mariola Szreder