Język kaszubski w szkole

Od września 2017 r. w naszej szkole odbywa się nauka języka regionalnego - kaszubskiego. Podczas zajęć lekcyjnych uczniowie poznają język, ale także odkrywają zabytki najbliższej okolicy, historię, geografię i kulturę naszego regionu.

Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem, różnorakich metod aktywizujących, w sposób motywujący uczniów do twórczej pracy. Podczas lekcji uczestniczą oni w zajęciach dramowych, śpiewają piosenki regionalne, słuchają opowiadań i baśni kaszubskich, wykonują prace plastyczne.

Zajęcia finansowane są z dodatkowej subwencji oświatowej, dzięki czemu nauka nie odbywa się tylko w szkolnych ławkach, ale także w terenie w formie wycieczek, warsztatów i spotkań ze znanymi w regionie osobami. Wycieczki oraz podręczniki, z których korzystają uczniowie podczas lekcji są bezpłatne.

Zajęcia prowadzą nauczyciele języka kaszubskiego: Paweł Wittbrodt (od roku szkolnego 2017/18) i Anna Świstun (od roku szkolnego 2020/21), pracujący w oparciu o program nauczania języka kaszubskiego z elementami wiedzy o Kaszubach „Z kaszëbsczim w szkole”.

W latach 2019 – 2021 języka kaszubskiego uczyła także pani Ramona Wittbrodt.

Dzięki nauce języka kaszubskiego uczniowie mają możliwość:

•  poznać region kaszubski, jego historię, przyrodę, tradycje i kulturę poprzez wycieczki oraz lekcje terenowe;

•  podtrzymywać kulturę i tradycję regionalną przodków;

•  kształcić sprawność mówienia, słuchania, czytania i pisania w języku kaszubskim, w różnorodnych sytuacjach komunikacyjnych;

•  wzbogacać wiedzę o człowieku, życiu i świecie w oparciu o kontakty z otaczającą rzeczywistością;

•  poznać pieśni i tańce, zwyczaje i obrzędy kaszubskie;

•  uczestniczyć w życiu środowiska lokalnego i kulturze regionu, poprzez udział w konkursach i

innych imprezach edukacyjno-kulturalnych.