Luty w świetlicy

W miesiącu lutym opracowaliśmy cztery bloki tematyczne. Pierwszy z nich był zatytułowany „Życie ludzi i zwierząt na dalekiej północy”. W związku z tym zwiedziliśmy „palcem po mapie”, a raczej po globusie krainy wiecznej zimy. Omówiliśmy również warunki życia oraz zwyczaje mieszkańców tych okolic. Wykonaliśmy małe kolorowe pingwiny, z których zrobiliśmy wystawę w szkolnej stołówce.

14 lutego obchodziliśmy Walentynki- święto zakochanych, któremu towarzyszy wiele emocji. To właśnie im poświęciliśmy kolejny tydzień. Każdą emocję, zarówno pozytywną i negatywną dokładnie omówiliśmy, tak aby każde dziecko potrafiło ją rozpoznać u siebie oraz innych. Tydzień zakończyliśmy przeglądaniem swoich laurek, które dzieci otrzymały pocztą walentynkową.

Trzeci tydzień poświęciliśmy na przygotowania do balu karnawałowego. Dzieci poznały słowo „karnawał” oraz tradycje z nim związane. Tworzyliśmy różnorodne maski  karnawałowe.

W ostatnim tygodniu miesiąca królowało hasło „Stop agresji”. Wspólnie z dziećmi omówiliśmy rodzaje oraz źródła agresji, a stosując elementy bajkoterapii nauczyliśmy się radzić sobie ze złymi emocjami.

Duży entuzjazm rozbudzało doświadczenie, które wykonywali nasi uczniowie, a mianowicie mieszali klej z aktywatorem na skutek czego powstawał  popularny wśród dzieci slime. Przed lekcjami odbywały się ćwiczenia gimnastyczne mające na celu dostarczenie energii na cały dzień. Dzieci miały  również możliwość rozwijania logicznego myślenia dzięki grom planszowym i karcianym, które cieszą się dużym powodzeniem, a z których korzystają również klasy starsze integrując się dzięki temu ze świetliczakami.

Tekst: Laura Gajkowska

Zdjęcia: Agnieszka Brzezińska, Izabela Jarzębska-Pawłowska, Laura Gajkowska