Marzec w świetlicy

W miesiącu marcu, chcieliśmy zrealizować wiele projektów i przedsięwzięć. Niestety, niewiele udało się zdziałać. W pierwszym tygodniu omówiliśmy blok tematyczny pt. „Dzień Kobiet, czyli Święto Dziewczynek”.

Dzieci zapoznały się z postaciami sławnych Polek, które w różnych dziedzinach wywarły wpływ na historię naszego kraju, omówiliśmy zawody, jakie wykonują kobiety i jakie ma to znaczenie w życiu społecznym i rodzinnym. Wykonaliśmy laurki i kwiatki dla wszystkich pań.

W drugim tygodniu zaczęliśmy omawiać temat pt. „Reda moje miasto”. Co roku staramy się poruszać tą tematykę w okolicach 12 marca. Wiąże się to z rocznicą wyzwolenia Redy spod okupacji niemieckiej podczas II Wojny Światowej. Dla upamiętnienia tego faktu, jedna z ulic w mieście nosi nazwę 12-go Marca.

Od momentu kiedy zaczęliśmy zajęcia po feriach zimowych, rozmawialiśmy o tym, że pojawił się tajemniczy wirus o nazwie Koronawirus, który atakuje ludzi na całym świecie. Prowadziliśmy pogadanki na temat przestrzegania zasad tak, by ustrzec się przed tą chorobą, jeszcze większy nacisk kładliśmy na higienę, zwłaszcza na częstotliwość mycia rąk. Nie zdawaliśmy sobie sprawy z powagi sytuacji i z tego, że może zdarzyć się, że zajęcia w szkołach zostaną odwołane. Przerwało to realizację naszych działań. Byliśmy już w trakcie wykonywania kartek wielkanocnych, które następnie chcieliśmy przesłać do szkół im. S. Żeromskiego w różnych zakątkach Polski. Mieliśmy również w planach przygotowanie kartek z okazji Świąt Wielkanocnych dla pacjentów szpitala. W obecnej sytuacji kartki przechowamy do przyszłego roku.

Marzec to miesiąc, który kojarzy się z wiosną, udało nam się wykonać papierowe kwiatki i ozdobić naszą stołówkę.

Ostatnie dni 12 – 13 marca przeznaczyliśmy na porządki, segregację i dezynfekcję zabawek. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na szybki powrót do szkoły.

Tekst: Laura Gajkowska

Zdjęcia: Izabela Jarzębska-Pawłowska i Agnieszka Brzezińska