Szkoła Podstawowa nr 3 im. Stefana Żeromskiego w Redzie

 • Kalendarium

  Poniedziałek, 2021-01-18

  Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty

 • Statystyki

  • Odwiedziny: 2196206
  • Do końca roku: 347 dni
  • Do wakacji: 158 dni

Nie tylko nauką uczeń żyje

Trochę rozrywki i dobrej zabawy też Mu się należy!

„Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze”.                   

Biblioteka  proponuje ciekawy wieczór andrzejkowy, który każdy z Was może sobie zorganizować w domu i włączyć do zabawy swoją rodzinę. Na pewno wiecie, że andrzejkowy wieczór obchodzimy z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię imienin Andrzeja. 

Tradycja andrzejkowych wróżb sięga XVI wieku. W przeddzień imienin świętego Andrzeja dziewczyny organizowały spotkania, bo wierzyły, że tego wieczora mają szansę dowiedzieć się, jak ułoży się ich życie uczuciowe. W tym czasie, to właśnie św. Andrzej był patronem panien oczekujących na swojego wybranka, zaś patronką młodych kawalerów chętnych na ożonek była św. Katarzyna, której imieniny przypadają 25 listopada. W wieczór  z 24 na 25 listopada to chłopcy szukali w wróżbach odpowiedzi na pytanie, jaka będzie ich wybranka. Z biegiem czasu andrzejki połączono z obchodami katarzynek i chłopcy zaczęli świętować razem z dziewczętami. Co ciekawe, andrzejki mogą wywodzić się już z czasów starożytnej Grecji. Imię Andrzej jest kojarzone ze starogreckim andros i aner znaczącymi mężny, dzielny i nawiązuje do męczeńskiej śmierci św. Andrzeja. Dzisiaj andrzejki trochę zostały wyparte przez walentynki i uważa się, że to św. Walenty jest patronem zakochanych. Zostańmy jednak przy naszych polskich tradycjach andrzejkowych. Oto kilka zabaw, które w ten listopadowy wieczór możemy zorganizować w domowych warunkach np.:  lanie wosku, wyścig butów, cztery filiżanki, najdłuższa obierzyna z jabłka, serce z imionami, imiona na osobnych karteczkach. 

Do zabawy będziesz potrzebować: miskę z wodą, wosk, lampkę, żeby utworzoną z wosku figurkę ustawić pod światło i zobaczyć na ścianie cień przepowiedni, świece, klucz z dużą dziurką, jabłka, buty uczestników zabawy, wycięte z  kartonu serca z imionami dziewcząt i chłopców, karteczki z imionami dziewczynek i chłopców do przylepienia na misce z wodą i pływającą świeczkę, która podpływając do jednej z kartek wskaże imię wybranka.

Ciekawego wieczoru andrzejkowego, udanych wróżb i dużo dobrej zabawy. Jeżeli chcielibyście podzielić się tym, jak udały się Wam zabawy andrzejkowe, to przyślijcie zdjęcia na maila: biblioteka034@wp.pl  Na najciekawsze będą czekać nagrody.

 

Tekst i zdjęcia: M. Wróblewska