Ocalić słowa od zapomnienia

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym roku obchody odbyły się w sposób zdalny. Uczniowie poszczególnych poziomów 4-8 realizowali odmienne zadania w formie plakatów, notatek, filmików i nagrań dźwiękowych.

Bogactwo form i różnorodność zadań potwierdziło tezę, że nasz język ojczysty jest skarbnicą, z której wystarczy zaczerpnąć, by powstało ciekawe zadanie. Ponadto uczniowie zapoznali się z genezą Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego oraz dostrzegli rangę języka w kulturze danego kraju. Święto ma już ponad 20 lat, gdyż obchody zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Celem tegorocznego dnia było wykazanie bogactwa języka, gdyż uczniowie musieli zgromadzić jak najwięcej określeń kolorów i kształtów. Położono również nacisk na wyrazy, które odchodzą w zapomnienie. Uczniowie zmagali się również łamańcami językowymi oraz tworzyli zdania, które rozpoczynały się od poszczególnych liter alfabetu.

Efekty pracy możemy obejrzeć w galerii. Gratuluję wszystkim osobom, które zaangażowały się w działania.

Tekst: Hanna Rojek

Zdjęcia: Uczniowie SP3