Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodziliśmy razem z naszymi szkołami partnerskimi z projektu Erasmus+.

W naszej szkole w projekt zaangażowali się uczniowie z różnych klas i poziomów nauczania. Chcieliśmy przypomnieć o bogactwie różnorodności językowej i podkreślić jego wartość dla rozwoju dziedzictwa kulturowego ludzkości. Podczas zajęć duży nacisk był kładziony na historię, tradycję oraz kulturę słowa, a także ukazanie języka ojczystego jako naszej tożsamości. Uczniowie tworzyli różnorodne prace wykorzystujące  materiały plastyczne takie jak:  plastelina, farby, kredki, gazety, aby przestawić wybrane słowa.  Niektórzy skupili się na słowach z trudnościami ortograficznymi lub zawierającymi znaki diakrytyczne charakterystyczne dla języka polskiego. Próbowaliśmy również wybrać najpiękniejsze i najpopularniejsze obecnie słowa. Dzieci ze świetlicy wykonały piękne plakaty promujące ten wyjątkowy i ważny dzień.

Przesłaniem święta jest ochrona języków ojczystych, promowanie wielojęzyczności i podkreślanie wartości edukacji językowej. Tegorocznym tematem naszego projektu Erasmus + jest „Europa dzisiaj”, który wpasował się do Dnia Języka, dlatego zaangażowaliśmy się w jego obchodzenie.  Nasi partnerzy z Niemiec, Bułgarii, Szkocji i Włoch przysłali swoje propozycje słów. Zostały one wykorzystane do wykonania dekoracji, która została umieszczona naszkolnym holu. Każdy z uczniów miał więc okazję nie tylko uświadomić sobie rolę własnego języka ojczystego, ale również poznać słowa w innych językach i porównać pisownię czy taż nawet czcionkę z poszczególnych krajów.

Tekst: Mariola Szreder, Agnieszka Brzezińska

Zdjęcia: M. Szreder, nauczyciele klas 0-3