Szkoła Podstawowa nr 3 im. Stefana Żeromskiego w Redzie

 • Kalendarium

  Sobota, 2021-05-08

  Imieniny: Kornela, Lizy

 • Statystyki

  • Odwiedziny: 2880975
  • Do końca roku: 237 dni
  • Do wakacji: 48 dni

23 kwietnia – Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto to narodziło się w Katalonii, a jego data-23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. 

W ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes czy William Szekspir. W 1926 roku wystąpił z propozycją tego święta wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona–Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Święto to zostało ustanowione w 1995 roku przez UNESCO. Historia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Polsce sięga już 2008 roku.  

W naszej szkolnej bibliotece znajdziecie ponad 11.000 książek i każdy na pewno znajdzie wśród nich coś ciekawego dla siebie. Są też książki mające w tytule to magiczne słowo: "Franklin i książka z biblioteki", "Książka, której się śniło" B. Justynowicz, "Za półką z książkami" J. Hartwig - Sosnowskiej, "Sekret pustej książki" M. Kucharz, "Najwyższa na świecie wieża z książek" R. Bonilla.

Serdecznie zapraszamy do wypożyczania książek i czerpania przyjemności jaką daje czytanie.

 

Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke