Wycieczka do Torunia

Dnia 23 września 2021 roku uczniowie klas 6b, 7a i 7d, pod opieką wychowawców: pań Marleny Skowrońskiej, Ewy Odowskiej, Karoliny Hajdel i pana Patryka Wielmowca, udały się na wycieczkę do Torunia.

Pierwszym punktem naszej wizyty było słynne planetarium i ekscytujący seans familijny „Kolorowy kosmos”, podczas którego - przy akompaniamencie radosnej muzyki i wirującej nad głowami kopule bogato mieniących się barw - poznaliśmy wiele interesujących faktów na temat otaczającego nas świata.

Kolejnych kilka godzin, przy łaskawej choć kapryśnej o tej porze roku pogodzie, spędziliśmy na zwiedzaniu jednego z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, Zespołu Staromiejskiego Torunia, podziwiając na swoim szlaku m.in. Rynek Staromiejski, Ratusz, Bazylikę Toruńską, Dwór Artusa, mury obronne, Krzywą Wieżę, Bramy: Klasztorną, Żeglarską i Mostową; nie omieszkaliśmy rzecz jasna zrobić również szeregu pamiątkowych zdjęć pod Domem Kopernika.

Po forsownym spacerze udaliśmy się na pożywny obiad w restauracji „Degustatornia”, gdzie  nabraliśmy sił i uzupełniliśmy spalone kalorie, a następnie przekroczyliśmy bramę warsztatu piernikarskiego, by przenieść się do czasów średniowiecza i pod okiem mistrza piernikarskiego poznać wszelkie rytuały związane z wypiekiem toruńskich specjałów. Uczniowie mieli okazję – po krótkim, acz intensywnym szkoleniu własnoręcznie przygotować ciasto, które po upieczeniu w drewnianych formach zamieniło się w różnorakich form pierniki, które z pewnością będą zarówno świadectwem opanowania podstaw piekarniczego fachu, jak i oryginalną pamiątką.

Naturalnie nie mogło zabraknąć czasu na dokonanie wyczekiwanych, nie tylko piernikowych zakupów w licznych sklepach i stoiskach wokół Rynku, by koniec końców, choć z pewnym niedosytem, udać się w podróż powrotną do Redy, po pełnym wrażeń dniu w urokliwym mieście, jakim niewątpliwie jest Toruń.

Tekst i zdjęcia: Patryk Wielmowiec