Klasa 8d w projekcie ZRÓBMY DOBRY (zielony) KLIMAT

Centrum Nauki Experyment w ramach projektu ZRÓBMY DOBRY (zielony) KLIMAT dofinansowanego przez WFOŚiGW w Gdańsku zaprosił uczniów ze szkół podstawowych z województwa pomorskiego do udziału w zajęciach edukacyjnych poświęconych tematyce proekologicznej. W projekcie bierze udział tylko 20 szkół.

Z naszej szkoły klasa 8d uczestniczyła w ramach tego projektu w lekcji online „System klimatyczny Ziemi” przeprowadzonej z Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni (26.10.2021 roku).W trakcie zajęć  uczniowie poznali aktualny system klimatyczny Ziemi, nieustannie podlegający zmianom związanym z procesami globalnego ocieplenia. Uczniowie i uczennice dowiedzieli się, czym się różni pogoda od klimatu i zapoznali się zpodstawowym słownictwem przyrodniczym, obejrzeli ekscytujące obserwacje i doświadczenia o tajemniczo brzmiących nazwach (m.in. chemiczne światło chemiczny kameleon), zastanowili się nad krokami, które każdy z nas może podjąć, by poprawić kondycję naszej planety.

Projekt ZRÓBMY DOBRY (zielony) KLIMAT powstał, by prowadzić rzetelną edukację klimatyczną wśród dzieci i młodzieży z województwa pomorskiego. Jego celem jest uwrażliwienie uczestników na zmiany zachodzące w środowisku i kształtowanie dobrych postaw i nawyków już u najmłodszych. A także uświadomienie, w oparciu o naukowe fakty i badania, negatywnej działalności człowieka, która przyczynia się do degradacji środowiska i zmian prowadzących wprost do katastrofy klimatycznej. Nasze codzienne działania przyczynią się do poprawy jakości otaczającego nas środowiska i pozwolą zahamować tempo postępujących zmian klimatycznych.

Tekst: Urszula Obłuda

Zdjęcie: Paweł Knitter