Tydzień Profilaktyki "Każdy inny, wszyscy równi"

Od 15 do 19 listopada 2021 r. obchodziliśmy w naszej szkole tydzień działań profilaktycznych, których celem było zwiększenie świadomości uczniów na temat radzenia sobie w trudnych sytuacjach kryzysowych, profilaktyka zachowań agresywnych i zapobieganie uzależnieniom od Internetu, komputera, telefonu. Ważnym elementem działań profilaktycznych było zwiększenie świadomości uczniów na temat trudności i potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz dostrzeżenie mocnych stron, zainteresowań i pasji swoich oraz koleżanek i kolegów.

Mimo utrudnień związanych z pandemią i nauczaniem zdalnym, wiele klas i nauczycieli wzięło udział w działaniach integracyjnych. Również rodzice naszych uczniów zaangażowali się w prezentację uzdolnień swoich dzieci. Dzięki takiej współpracy wszystkich poczuliśmy, że mimo listopadowej aury, w naszej szkole jest radośnie i kolorowo!

Każdego dnia uczniowie i nauczyciele ubierali się w określone kolory, a na korytarzu szkolnym widniały piękne prace plastyczne wykonane w szkolnym konkursie pt. "Zrozumieć niepełnosprawność". Na telebimach prezentowaliśmy informacje na temat rodzajów niepełnosprawności i sposobów pomocy. Na gazetce szkolnej widniały informacje o inspirujących postaciach oraz o sposobach radzenia sobie ze stresem. Uczniowie wysłuchali również informacji przygotowanych przez pedagogów i nauczycieli wspomagających na temat trudnych sytuacji kryzysowych i sposobów radzenia sobie z nimi.  W klasach 7 i 8 odbyły się spotkania z policjantem, który przybliżył uczniom zagadnienia odpowiedzialności prawnej za swoje działania, poruszył kwestie agresji, zagrożenia uzależnieniem od Internetu i substancji psychoaktywnych.

Uczennice i uczniowie wzięli również udział w Szkolnym Talent Show! Podzielili się z koleżankami i kolegami swoimi zainteresowaniami. Nagrali filmiki, w których zaprezentowali swoje zainteresowania. Wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli wyrazić swoje zdanie przyznając głosy poparcia dla talentu swojego faworyta!

Tydzień Profilaktyki upłynął niezwykle barwnej i pozytywnej atmosferze. Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom, rodzicom za udział, zaangażowanie, wsparcie i emocje!

Do zobaczenia przy okazji kolejnych działań!

Tekst: Ewelina Miszkiewicz

Zdjęcia: Teresa Dopke, Małgorzata Terlecka, uczniowie kl.6 b