Wtorek, 2024-04-23

Imieniny: Ilony, Jerzego

Julka i Kuba publikują w Internecie

Mamy za sobą kolejne super zajęcia! Dziś zrealizowaliśmy drugie zadanie z misji pt.: Bezpieczeństwo w komunikacji i mediach, a dokładnie o tym, jak bezpiecznie komunikować się i publikować treści w Internecie, radzić sobie ze spamem i wirusami oraz świadomym korzystaniu z mediów.

Na początku zajęć dzieci dostały pocztówkę z wakacji. Kartka miała trafić z rąk do rąk, aż do adresata. To ćwiczenie uświadomiło uczniom, ile osób może zobaczyć i przeczytać nasze wiadomości, a także jak inni mogą zinterpretować to, co napisaliśmy, mimo tego, że nie do nich był ten tekst adresowany. Bardzo ciekawe doświadczenie, dające dużo do myślenia.

Następnie tworzyliśmy ilustracje "Pocztówkowej Krainy" na podstawie przedstawionego tekstu. Dzieci bardzo lubią rysować, więc to zadanie sprawiło wiele radości.

Na koniec omówiliśmy zasady bezpiecznego publikowania informacji w sieci, a także skutki zamieszczania obraźliwych komentarzy pod publikacjami innych.

Nasze świetliczaki wiedzą już, jakie mogą być konsekwencje wynikające z publikacji wizerunku i informacji o sobie i innych. Wiedzą też, że prawo do anonimowości nie oznacza bezkarności i jak reagować w przypadku publikacji niechcianych informacji na swój temat.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Brzezińska, Żaneta Animucka