Świąteczny konkurs biblioteczny

Biblioteka szkolna pozdrawia świątecznie wszystkich swoich Czytelników. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia przyjmijcie od nas drodzy  Czytelnicy najserdeczniejsze życzenia.

Świąt wspaniałych, smacznych potraw na wigilijnym stole, a pod choinką wymarzonych prezentów i dużo ciekawych książek do czytania. Niech wszystkie Wasze marzenia się spełniają.

Pięknie napisał w wierszu Wojciecha Próchniewicz:

,,Na choince lśnią bombki,

Lasem pachnie jodełka.

Jak migoczą na gałązkach

Kolorowe światełka.

I coś ściska za serce,

Gdy śpiewamy kolędy..."

Po feriach spotkamy się w szkole i w bibliotece, taką mamy wszyscy nadzieję. Tęsknią za Wami książki na półkach i panie bibliotekarki. Jak zapewne pamiętacie, zawsze w tym czasie, przed świętami braliście udział w różnych świątecznych konkursach organizowanych przez naszą bibliotekę. Zapraszamy do takiej zabawy i teraz. Kto odpowie na pytania zamieszczone pod tekstem dotyczące świąt? Wiele podpowiedzi znajdziecie na tej stronie.Proszę, przesyłajcie swoje odpowiedzi na adres: biblioteka034@wp.pl do dnia 24.12.2020r. Na tych, którzy prześlą prawidłowe odpowiedzi czekają słodkie nagrody. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie. Zwycięzców powiadomimy o terminie odbioru upominków.

Pytania konkursowe:

1. Jak inaczej nazywano Boże Narodzenie? (inna nazwa)

2. Kiedy zaczyna się i do kiedy trwa okres Bożego Narodzenia?

3. Skąd pochodzi tradycja wstawiania do domów choinek?

4. Od którego wieku datuje się widok choinek w polskich domach?

5. Co oznacza, wywodzące się z łacińskiego, słowo wigilia?

6. Jakie znaczenie ma dodatkowy talerz na stole wigilijnym? (2-3 przykłady)

7. Jaką wiarę pokładano kiedyś w opłatku wigilijnym i jaką mu przypisywano moc? (2- 3 przykłady)

8. Jakie symboliczne znaczenie przypisywano potrawom wigilijnym? ( podaj 3 przykłady)

9. Skąd wzięła się nazwa PASTERKA?

10. Podaj 5 przykładów zwyczajów wigilijnych, które zachowały sie w Polsce do dzisiaj.

To już wszystkie pytania, które możecie też wykorzystać zadając je domownikom i podzielić się swoją wiedzą w czasie świąt.

Tekst i zdjęcia: Mirosława Wróblewska