XXIV Miejski Konkurs Wielkanocny w cieniu pandemii

W momencie kiedy cały świat wstrzymał oddech z powodu pandemii Szkoła Podstawowa nr 3 i Fabryka Kultury postanowili przeprowadzić XXIV Miejski Konkurs Wielkanocny w Redzie. Ograniczona została jedynie ilość kategorii w których mogli uczestniczyć uczniowie redzkich szkół i przedszkoli. Ze względu na zamknięcie placówek oświatowo- wychowawczych dzieci przynosiły swoje świąteczne ozdoby do Miejskiego Domu Kultury.

Czas Wielkanocy jest świętem radości i nadchodzącej wiosny i dlatego na konkurs napłynęło wiele różnorodnych i ciekawych prac. Czteroosobowa komisja konkursowa pod przewodnictwem dyrektora Fabryki Kultury Tomasza Wiśniewskiego oceniła prace w  trzech kategoriach: zajączek wielkanocny przedszkole- zerówka, moja pisanka klasy I- III i palma rodzinna – kategoria otwarta dla wszystkich. Łącznie na konkurs napłynęło  218 małych dzieł. Najwięcej prac wykonały dzieci z zerówek i przedszkoli - 94 zajączki wielkanocne, a klasy 1-3 szkoły podstawowej - 65 kolorowych pisanek. Najstarsi uczestnicy z klas 4-7 i szkół ponadpodstawowych wykonali łącznie 59 palm.

Wszystkie zgłoszone na konkurs ozdoby wykonane zostały z materiałów naturalnych. Pojawiło się wiele nowych technik dotychczas rzadziej stosowanych. Zachwycała zwłaszcza kreatywność małych przedszkolaków Martyny Kwiatkowskiej (I miejsce) i Leny Robaszkiewicz ( II miejsce) z Przedszkola nr 1, które wykonały wielkie zające z tektury i papierowych akcesoriów, ozdobione krepą, ryżem i jajeczkami. Trzecie miejsce uzyskała Oliwia Olejowska z Przedszkola nr 2. Wśród  pisanek  wyróżniła się praca Dżamili Browarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 4, która styropianowe jajko okleiła kolorowym sznureczkiem, Nadii Owczarzak ze Szkoły Podstawowej nr 5 i Miłosza Mączki ze Szkoły Podstawowej nr 3. Palm było mniej niż w latach ubiegłych. Pierwsze miejsce uzyskała pomysłowa palma Nikoli Grzeni wykonana z naturalnych materiałów, drugie miejsce zajęła Lena Roczyniewska, która wykonała palmę z kolorowych wstążek. Obie laureatki ze Szkoły Podstawowej nr 3. Trzecie miejsce zajęła Maria Dombrowska ze Szkoły Podstawowej nr 6.

Pomimo trudnego czasu, zdalnej nauki w szkołach ogromnie cieszy, że udało się zmobilizować tak wielu uczniów do wykonania tych pięknych prac. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w konkursie. Z powodu pandemicznych obostrzeń nie odbędzie się oficjalne wręczenie nagród. Laureaci XXIV Miejskiego Konkursu Wielkanocnego mogą od 1 kwietnia zgłaszać się indywidualnie do Miejskiego Domu Kultury po nagrody i odbiór prac.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i mamy nadzieję, że w przyszłym roku konkursy miejskie będą mogły odbywać się według dotychczasowych zasad.

Tekst i zdjęcia: Beata Zawal-Brzezińska

ALEKSANDER BOJANOWSKI

VID

ŁĄCZNIE PRAC: 218

Laureaci XXIV Miejskiego Konkursu Wielkanocnego mogą od 1 kwietnia zgłaszać się indywidualnie do Miejskiego Domu Kultury po nagrody i odbiór prac.