Dzień Europy

Dzień 9 maja jest oficjalnym symbolem Unii Europejskiej. Tego dnia świętujemy pokój i jedność w Europie. Aby uczcić ten dzień,instytucje europejskie organizują Dzień Otwartych Drzwi dla zwiedzających w Brukseli i w Strasburgu, tysiące osób uczestniczy w debatach, koncertach, wizytach grupowych i innych wydarzeniach. W tym roku, z powodu pandemii COVID-19 instytucje UE nadal zapraszają obywateli Europy i świata w odwiedziny, tyle że online.

Także w naszej szkole, w związku z nauką zdalną, obchody Dnia Europy przybrały inną formę. Nauczyciele języków obcych przygotowali prezentację na temat Unii Europejskiej oraz linki do ciekawych stron. W czasie godzin wychowawczych uczniowie układali mapę Europy z puzzli online, poznawali zabytki i najbardziej rozpoznawalne atrakcje turystyczne 27 krajów UE, rozwiązywali quizy, podzielone na cztery części tematyczne: czym jest UE, w jaki sposób funkcjonuje, jak wpływa na nasze codzienne życie, jaki realizuje program. Uczniowie klasy 5a zaprezentowali flagi krajów unii oraz wykonali flagi krajów, z którymi realizujemy projekt „Erasmus+”. Są to kraje: Niemcy, Bułgaria, Włochy oraz Szkocja, która jako część Zjednoczonego Królestwa nie jest już członkiem UE.

Mamy nadzieję, że przyszłoroczne obchody Dnia Europy odbędą się w szkole, w weselszej atmosferze. Wierzymy, że razem z Unią Europejską pokonamy kryzys, jaki wywołała pandemia koronawirusa.

Zachęcamy do odwiedzenia strony: http://sp3erasmusplus.blogspot.com/

Tekst i zdjęcia: Grażyna Napieraj