Nasza szkoła w projekcie „Małe Miasto Reda”

W dniach od 18 do 24 czerwca 2021 r. w naszej szkole realizowany był projekt „Małe Miasto Reda”, który powstał z inicjatywy Fundacji „Dom mojego Brata” oraz Fundacji BGK. Uroczystego otwarcia dokonał Zastępca Burmistrza Miasta Redy pan Łukasz Kamiński, dyrektor SP nr 3 pani Justyna Zabrodzka oraz przedstawiciele fundacji. W projekcie uczestniczyło ok. 110 uczniów z klas 4 i 5.wraz z wolontariuszami z PZS nr 2 im. Hipolita Roszczynialskiego w Rumi.

Nasi uczniowie poznawali różne zawody, m.in. stolarza, fryzjera, baristy, ogrodnika, fotografa, cukiernika, pszczelarza, strażaka, artysty, tapicera. Mogli również spróbować swoich sił i wykonać różne przedmioty. Za swoją pracę otrzymywali wynagrodzenie w formie „ditków kaszubskich”. Uzbieraną w ciągu dnia i całego tygodnia kwotę, mogli przeznaczyć na zakup różnych przysmaków, zaoszczędzić, wpłacić na konto do banku, a następnie zakupić swój wymarzony prezent w Sklepie Marzeń. Uczyli się również odprowadzać podatki i rozliczać z Urzędem Skarbowym. Wielką atrakcją dla wszystkich była również niespodzianka przygotowana przez strażaków: zabawa w pianie i schłodzenie w zimnej wodzie.

Z pieniędzy, które zostały przez uczestników odprowadzone w formie podatku, został sfinansowany projekt dla miasta Reda. W wyniku głosowania, uczestnicy zdecydowali, że ich podatki zostaną przeznaczone na zakup zabawki na placu zabaw przy ul. Harcerskiej.

Projekt „Małe Miasto Reda” miał na celu naukę przedsiębiorczości, racjonalnego zarządzania pieniędzmi oraz oszczędzania. Dzieci w przyjazny sposób, uczyły się dorosłego  życia oraz postępowania z pieniędzmi.

Udział w projekcie, spotkania z pracodawcami oraz wymarzone zakupy wzbudziły w uczestnikach wiele pozytywnych emocji. Uczniowie w praktyczny sposób dowiedzieli się, jak wygląda odpowiedzialne zarządzanie finansami. Zdobytą wiedzę z pewnością zastosują w życiu.

Dziękujemy Fundacji „Dom mojego Brata”, Fundacji BGK, nauczycielom i wolontariuszom z PZS nr 2 im. Hipolita Roszczynialskiego w Rumi, pracodawcom i wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt za organizację, uśmiech i pozytywną atmosferę.

Tekst: Ewelina Miszkiewicz