Klasy 2c i 2d w Osadzie Słowiańskiej w Sławutowie

Na skraju Puszczy Darżlubskiej, w kaszubskiej wsi Sławutowo zrekonstruowano Osadę Średniowieczną z przełomu IX-X wieku. Tam, 7 października 2021r., klasy: 2c i 2d udały się na szkolną wycieczkę.

Osadę zwiedzaliśmy pod kierunkiem przewodników, którzy ubrani w słowiańskie stroje opowiadali i prezentowali ówczesne rzemiosła tj. garncarstwo, zielarstwo, tkactwo, piekarstwo. Dzieci zapoznały się tam z życiem dawnych Słowian oraz z przedmiotami codziennego użytku. Ponadto dzieci uczestniczyły w grach i zabawach średniowiecznych. Poznały umiejętności i cechy decydujące o sprycie, zaradności, sile i rozwadze ludzi z dawnych czasów. Kolejną atrakcją był udział w warsztatach garncarskich i piekarskich, dzieci miały okazję spróbować własnych sił w tych rzemiosłach. Był również czas na wspólne ognisko oraz zabawy w otoczeniu przyrody. To był miły dzień.

Tekst: Anna Siuda

Zdjęcia: Anna Siuda, Bogumiła Deksnait-Naczk