Szkoła Podstawowa nr 3 im. Stefana Żeromskiego w Redzie

 • Kalendarium

  Środa, 2020-02-19

  Imieniny: Bettiny, Konrada

 • Statystyki

  • Odwiedziny: 563348
  • Do końca roku: 316 dni
  • Do wakacji: 128 dni

Jeden krok dla środowiska hasłem ostatniej wizyty w ramach projektu Erasmus+

W dniach 18.03. – 23.03.2019 odbyło się w Gifhorn w Niemczech ostanie spotkanie w ramach projektu Erasmus+ „Ecological Footprint 2020 – EFP2020”. 

Przez tydzień uczniowie z krajów partnerskich: Bułgarii, Niemiec i Polski pracowali w międzynarodowych grupach, poruszając tematy związane ze zmniejszeniem emisji CO2, redukcji plastikowych odpadów oraz oszczędzaniem wody. Młodzi ludzie przygotowali prezentacje, filmy oraz relację z wyzwania – dzień bez opakowań foliowych. Przeprowadzone działania miały na celu uświadomienie uczniom, jak ważne jest podejmowanie nawet małych kroków w kierunku ochrony środowiska.

- Dużo rozmawialiśmy na temat tego, co my młodzi ludzie możemy zrobić dla świata. Jeden nasz mały krok w stronę ekologii, to duży krok w kierunku czystości naszej planety – wyznaje jeden z uczestników wymiany Jakub Kunikowski.

W piątek uczestnicy projektu wzięli udział w ogólnoświatowej demonstracji uczniów na rzecz klimatu. W centrum Berlina między godz. 12:00 a 14:00 zebrało się około 5 tysięcy młodych ludzi, aby zmusić rząd do prowadzenia polityki bardziej przyjaznej dla klimatu. Taka akcja odbyła się w Berlinie już po raz kolejny w ramach ruchu „Fridays for Future” zapoczątkowanego przez szwedzką aktywistkę Gretę Thunberg. Nasi uczniowie przygotowali transparenty z hasłami m. in.: Grüner ist besser, Für das klima für die zukunft, wygłosili przemówienia, wzywające do podjęcia zdecydowanych działań zmierzających do rozwiązania kryzysu klimatycznego.

Oprócz zaangażowania w sprawy czystości naszej planety, uczniowie mieli okazję nawiązać nowe kontakty z rówieśnikami z Niemiec czy Bułgarii, doskonalić umiejętności komunikacji językowej, a także wzbogacić słownictwo.

- Według mnie główną zaletą wyjazdu do Niemiec było sprawdzenie moich umiejętności językowych w praktyce – przyznaje Julia Lieder. – Poznałam wielu wspaniałych ludzi oraz miałam okazję zobaczyć ciekawe miejsca, zwłaszcza w Berlinie.

Tekst: Justyna Zabrodzka

Zdjęcia: Mariola Szreder