Partnerski projekt : „Ja i ty nasza codzienność nie musi być nudna”

W drugim semestrze uczniowie 7a i 7b pod opieką pań: Marioli Szreder i Katarzyny Jungiewicz uczestniczyli w projekcie dofinansowanym przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży. Od lutego do maja spotykali się online z rówieśnikami  z  kraju partnerskiego, żeby przekonać się, czy ich codzienność wygląda tak samo jak nasza, jakie są ich troski czy kłopoty, ale i także radości dnia codziennego.  Porównywali rok szkolny w obu krajach, szukali wspólnych świąt  czy uroczystości, rozmawiali o ich przebiegu. Podsumowaniem projektu było realne spotkanie, które odbyło się w  czerwcu. Uczniowie mieli okazję spotkać się w partnerskiej szkole im. Ericha Kaestnera w miejscowości Schwedt. Gospodarze zaskoczyli nas wyjątkowym powitaniem:  z transparentami czekali na nas koło szkoły. Nasi podopieczni uczestniczyli w lekcjach prowadzonych przez niemieckich nauczycieli wraz ze swoimi rówieśnikami z tej szkoły. Następnie wspólnie zmagaliśmy się z zadaniami w grze miejskiej, która była bardzo interesująca, emocjonująca i dzięki niej uczniowie mogli nie tylko  podszlifować  umiejętności języka niemieckiego, ale również poznać po części to urokliwe miasteczko Schwedt. Wieczorem spotkaliśmy się z nowymi kolegami,  koleżankami oraz ich rodzicami na wspólnym grillowaniu, zabawie i ćwiczeniu umiejętności językowych. W środę udaliśmy się na spacer po Berlinie, gdzie zobaczyliśmy najważniejsze zabytki stolicy Niemiec min. Bramę Brandenburską, Kolumnę Zwycięstwa, Uniwersytet Humblodta, Czerwony Ratusz, Alexanderplatz, Wieżę Telewizyjną i Est Side Gallery, a następnie spod Dworca Wschodniego wyruszyliśmy do Redy.

Uważamy, że wycieczka się udała, ponieważ uczniowie wypowiedzieli się pozytywnie na jej temat, podkreślali, że miła atmosfera, która towarzyszyła nam w autokarze, szkole partnerskiej i w Berlinie,  możliwość noclegu w obcym kraju, udanie się do sklepu i posługiwanie się językiem obcym, aż wreszcie komunikacja z rówieśnikami to bardzo ważne aspekty, które uświadamiają jak bardzo ważna jest nauka języków obcych i możliwość używania ich w kraju docelowym.

Tekst: Mariola Szreder

Zdjęcia: Katarzyna Junkiewicz