Zajęcia z Laboratoriów Przyszłości

Już kolejny rok w szkole odbywają się zajęcia dodatkowe w ramach inicjatywy edukacyjnej Laboratoria Przyszłości. W tym roku uczestniczą w nich uczniowie klas 6. Grupa, w której dominują dziewczęta, składa się z 16 bardzo zaangażowanych osób. Celem zajęć jest budowanie wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Uczniowie zdobywają wiedzę i umiejętności poprzez bezpośrednie działania i doświadczenia. Na zajęciach pracują z zestawami Lego Spike. Budują roboty według instrukcji, następnie modyfikują, by poruszały się szybciej. Zbudowali już skoczki, rowerzystę i tancerza break dance. Najciekawszym zadaniem było poprawienie błędu w instrukcji dotyczącej poruszania się roweru. Po wykonaniu zadania wg instrukcji okazało się, że rowerzysta pedałuje do przodu, a rower jedzie do tyłu. Jakub Rojek bardzo szybko znalazł błąd w instrukcji i zmodyfikował robota w ten sposób, by ten poruszał się już zgodnie z prawami fizyki.

Tekst i zdjęcia: Estera Miotk