Kaszubska wycieczka do Pucka

9 grudnia dzieci z klas drugich i trzecich, uczące się języka kaszubskiego, odwiedziły Szpitalik, czyli oddział puckiego muzeum (https://muzeumpuck.pl/).

Na miejscu czekał na nas tajemniczy Gwiżdż, w masce i z łaską, który przy blasku latarni, przeprowadził nas tajemnym przejściem do sal muzeum. Poznaliśmy zwyczaj paneszków i postacie w nim występujące. Potem przenieśliśmy się w czasie i dotarliśmy do szkoły sprzed 100 lat. Tam działy się straszne rzeczy - kazano nam klęczeć na grochu (tylko chętnym, ale tych było wielu) i opowiadano o biciu dzieci! Obejrzeliśmy też świat rybaków, widziany oczami rzeźbiarza Leona Golli. Na koniec, na warsztatach, wykonaliśmy świąteczne kartki i aniołki z opłatka. Po kupieniu pamiątek mogliśmy już wracać.

Okazało się, że na rynku w Pucku, akurat zjawił się św. Mikołaj i mogliśmy zrobić sobie z nim zdjęcie, a elfy poczęstowały nas słodyczami. To był miły akcent na koniec tej wycieczki. Czy wrócimy kiedyś jeszcze do Pucka? Jo! :)

Tekst i zdjęcia: Anna Świstun