Wizyta klas VIII w sądzie

W ramach Pomorskiego Tygodnia Edukacji Prawnej VIIIa i VIIIb wraz z opiekunami odwiedziły Sąd Rejonowy w Wejherowie. Spotkanie z uczniami prowadziły sędzie: Joanna Sarnowska, Maria Karwacka. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia różnych pomieszczeń znajdujących się w budynku sądu, między innymi „sali zatrzymań” oraz „niebieskiego pokoju” przystosowanego do przesłuchiwania osób nieletnich. Młodzież dowiedziała się, że podczas takich przesłuchań w pomieszczeniu znajduje się tylko sędzia, psycholog oraz osoba przesłuchiwana. Za lustrem weneckim w pokoju narad przesłuchanie obserwuje prokurator, protokolant, pełnomocnik, obrońca. Taka procedura ma na celu zapewnienie jak najlepszego komfortu przesłuchania. Ponadto sędzie przedstawiły uczniom rozmieszczenie składu na sali rozpraw, a mianowicie, które miejsca zajmują: sędzia, ławnicy, prokurator, obrońca, powód, pozwany i świadkowie. Obie panie przekazały wiele informacji dotyczących stroju i koloru żabotów pracowników sądu, a nawet kolorów teczek z aktami i ich znaczenia. Uczniowie dowiedzieli się o środkach wychowawczych, jakie może zastosować sąd wobec wykroczeń nieletnich. Aby uwiarygodnić zajęcia młodzież uczestniczyła w „rozprawie”. Osoby chętne mogły wcielić się role: świadka, prokuratora, sędziego, oskarżonych oraz ich rodziców. Wszystko odbywało się zgodnie z przebiegiem autentycznych rozpraw. Było to bardzo pouczające doświadczenie. Wizyta w sądzie była dla młodzieży naszej szkoły prawdziwą lekcją profilaktyki oraz doradztwa zawodowego. Poprzez działania praktyczne uczniowie zapoznali się z zawodami osób pracujących w tej jakże ważnej instytucji. Dziękujemy paniom sędziom za umożliwienie naszym uczniom uczestnictwa w zajęciach.

Tekst: Izabela Jarzębska-Pawłowska

Zdjęcia: Mirosława Niewiadomska, Ewa Odowska