To już XXVIII Miejski Konkurs Bożonarodzeniowy w Redzie

Dnia 18.12.2023r. jury w składzie: przewodniczący Tomasz Wiśniewski, Anna Konieczna (MDK), Barbara Terlecka (Stowarzyszenie „Kunszt”) oceniło prace nadesłane na Konkurs Bożonarodzeniowy.

Łącznie wpłynęło 159 prac. Najwięcej, bo 57 świątecznych lapbooków, 22 adwentowe świeczniki, 52  mozaiki świąteczne, 28 elfów - pomocników Świętego Mikołaja.

Po raz pierwszy nie było otwartej kategorii - szopka rodzinna ze względu na zmniejszony fundusz przeznaczony na zakup nagród. Mimo to, w każdej kategorii wiekowej przyznano po 8 nagród i wyróżnień.

Jury miało największy problem z wyborem prac w kategorii klas 6-8  lapbooka świątecznego. Jury zaskoczyła rozmaitość informacji zawartych w pracach. Teksty kolęd zostały napisane w różnych językach, samodzielnie zrobiono puzzle świąteczne, czy umieszczono szereg wiadomości w ciekawie zaprojektowanych kopertach i kieszonkach. Wewnątrz lapbooków można było zobaczyć tradycje i zwyczaje kultywowane w rodzinach podczas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia i Wigilii.

Najmłodsi przygotowali lampiony adwentowe z materiałów naturalnych. Kompozycje z 4 świeczkami ozdobili gotowymi elementami i gałązkami świerkowymi. Natomiast uczniowie klas 1-3 wykonali Elfa – pomocnika św. Mikołaja. Każda postać to małe dzieło sztuki i wykonanie każdej  wymagało wiele trudu i przygotowań.

Bardzo efektownie prezentują się też mozaiki z motywem świątecznym. Mozaika  to wyklejanka z małych elementów wyciętych z kolorowego papieru. Dla uczniów  klas 4-5 było to duże wyzwanie, gdyż przyklejanie ich wymaga benedyktyńskiej cierpliwości.

Na konkurs wpłynęło nieco mniej prac niż w roku ubiegłym, ale wszystkie eksponowane na wystawie prezentują wysoki poziom.

Gratulujemy serdecznie wszystkim laureatom. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach pojawią się równie atrakcyjne prace jak w roku bieżącym.

Tekst: Beata Zawal-Brzezińska

Zdjęcia: Ewelina Miszkiewicz, Teresa Dopke