Międzynarodowy Dzień Liczby Pi

Dnia 14 marca liczba Pi obchodzi swoje święto. Datę tę wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi jej przybliżoną wartość. Liczba π lub ludolfina, to stała matematyczna, która określa stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy.

Na lekcjach matematyki uczniowie zapoznali się z pojęciem liczby Pi. Wypełniali karty pracy - diagramy słupkowe i kołowe oraz obliczali jej wartość. W ramach zabawy wymyślano jak największą ilość wyrazów, w których ukryte zostało Pi oraz tworzyli wiersze, w których liczba liter w poszczególnych wyrazach odpowiadała kolejnym cyfrom rozwinięcia liczby Pi.

W tym dniu uczniowie mogli pobawić się matematyką, jednocześnie poznając jej różne zastosowanie.

Tekst i zdjęcia: Anna Mielewczyk-Haustein