OGÓLNE ZASADY OBOWIĄZUJĄCE NA EGZAMINIE ÓSMOKLASISTY

1. Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:
    1) 14 maja 2024r. – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut
    2) 15 maja 2024r. – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut
    3) 16 maja 2024r– egzamin z języka obcego nowożytnego, który trwa 90 minut.
  2. Do czasu trwania egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu nie wlicza się czasu przeznaczonego na sprawdzenie przez ucznia:
    1) w przypadku egzaminu z języka polskiego i matematyki i języka angielskiego (5 minut)
    2) w przypadku egzaminu z języka rosyjskiego  (10 minut).
  3. Uczniowie do sali egzaminacyjnej mogą wnieść długopis z czarnym tuszem, a na egzamin
    z matematyki – linijkę. Niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmazywalnych.
  4. Uczniowie mogą również wnieść do sali egzaminacyjnej małą butelkę wody. Podczas pracy
    z arkuszem egzaminacyjnym butelka powinna stać przy nodze stolika.
  5. Uczniowie powinni mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość i okazać go w razie potrzeby.
  6. Podczas egzaminu z każdego przedmiotu każdy zdający siedzi przy osobnym stoliku. Na stoliku mogą znajdować się wyłącznie arkusze egzaminacyjne, materiały i przybory pomocnicze wskazane w komunikacie dyrektora CKE oraz – w przypadku uczniów chorych lub niepełnosprawnych – leki i inne pomoce konieczne ze względu na chorobę lub niepełnosprawność.
  7. Do sali egzaminacyjnej nie można wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych, np. telefonów komórkowych, odtwarzaczy mp3, smartwatchy, ani korzystać z nich w tej sali. Złamanie powyższej zasady będzie każdorazowo skutkować unieważnieniem egzaminu z danego przedmiotu. Uczniowie wchodzą do sali egzaminacyjnej pojedynczo, siadają przy stolikach wylosowanych przez przewodniczącego lub członka zespołu nadzorującego egzamin.
  8. W czasie egzaminu zdający mogą opuszczać salę egzaminacyjną w uzasadnionej sytuacji, po uzyskaniu zezwolenia przewodniczącego zespołu nadzorującego i po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się z innymi osobami, poza osobami udzielającymi pomocy medycznej.
  9. Członkowie zespołu nadzorującego nie mogą udzielać zdającym wyjaśnień dotyczących zadań egzaminacyjnych. Nie mogą również w żaden sposób komentować zadań egzaminacyjnych.
  10. W przypadku: 1) stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań egzaminacyjnych lub 2) zakłócania przebiegu egzaminu, lub 3) wniesienia do sali egzaminacyjnej materiałów lub przyborów pomocniczych niewymienionych w komunikacie dyrektora CKE egzamin danego ucznia z danego przedmiotu egzaminacyjnego może zostać unieważniony.
  11. Przed rozpoczęciem egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu, w wyznaczonych miejscach arkusza egzaminacyjnego, uczeń zamieszcza kod ucznia (oddział i numer w dzienniku np. A16), numer PESEL oraz naklejki przygotowane przez OKE.
  12. Po rozdaniu zdającym arkuszy egzaminacyjnych, uczniowie spóźnieni nie zostają wpuszczeni do sali egzaminacyjnej. W uzasadnionych przypadkach, nie później jednak niż po zakończeniu czynności organizacyjnych, decyzję o wpuszczeniu do sali egzaminacyjnej ucznia spóźnionego, podejmuje przewodniczący zespołu nadzorującego.

UNIEWAŻNIENIE EGZAMINU ÓSMOKLASISTY Z DANEGO PRZEDMIOTU

1. Uczeń ma obowiązek samodzielnie rozwiązywać zadania zawarte w arkuszu egzaminacyjnym, w szczególności tworzyć własny tekst lub własne rozwiązania zadań w czasie trwania egzaminu.
  2. Egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu może zostać unieważniony.
  3. Unieważnienie może nastąpić:
    1) podczas egzaminu lub
     2) po egzaminie, jeżeli podczas sprawdzania pracy egzaminacyjnej stwierdzone zostanie niesamodzielne rozwiązywanie zadania lub zadań egzaminacyjnych przez ucznia
  4. Unieważnienie podczas egzaminu następuje, jeżeli uczeń:
    1) rozwiązuje zadania egzaminacyjne niesamodzielnie
    2) wniósł na salę egzaminacyjną jakiekolwiek urządzenie telekomunikacyjne lub korzysta
    z takiego urządzenia na sali egzaminacyjnej
    3) wniósł na salę egzaminacyjną materiały lub przybory niewymienione w komunikacie dyrektora CKE o materiałach i przyborach pomocniczych
    4) zakłóca prawidłowy przebieg egzaminu w sposób utrudniający pracę pozostałym uczniom.
  5. Decyzję o unieważnieniu podczas egzaminu podejmuje przewodniczący zespołu egzaminacyjnego (zazwyczaj jest nim dyrektor szkoły).
  6. Unieważnienie podczas sprawdzania pracy egzaminacyjnej następuje w przypadku stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania przez ucznia zadania lub zadań zawartych
    w arkuszu egzaminacyjnym, w szczególności w przypadku stwierdzenia występowania w pracy ucznia jednakowych sformułowań wskazujących na:
    1) udostępnianie rozwiązań innemu uczniowi
    2) korzystanie z rozwiązań dokonanych przez innego ucznia
    3) korzystanie podczas egzaminu z niedozwolonych materiałów, np. przepisanie fragmentu pracy z podręcznika lub opracowania, witryny internetowej
    4) skopiowanie fragmentu tekstu zawartego w arkuszu egzaminacyjnym.
  7. Decyzję o unieważnieniu podczas sprawdzania pracy egzaminacyjnej podejmuje dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej lub dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
  8. Unieważnienie egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu w terminie głównym skutkuje koniecznością przystąpienia do egzaminu z tego przedmiotu w terminie dodatkowym.
  1. Unieważnienie egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu w terminie dodatkowym skutkuje uzyskaniem wyniku „0%” z tego przedmiotu.
  2. Uczeń lub jego rodzice mają prawo wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej tego ucznia, w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, w ciągu 6 miesięcy od dnia wydania przez okręgową komisję egzaminacyjną zaświadczenia/informacji o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.

Szczegółowe informacje dotyczące trybu postępowania w przypadku unieważnienia egzaminu ósmoklasisty oraz wglądu w prace egzaminacyjne znajdują się na stronie: