Szkoła Podstawowa nr 3 im. Stefana Żeromskiego w Redzie

  • Kalendarium

    Środa, 2024-05-08

    Imieniny: Kornela, Lizy

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 15060358
    • Do końca roku: 237 dni
    • Do wakacji: 44 dni

Międzynarodowe spotkanie w redzkiej „trójce”

Rok szkolny 2019/2020 jest pierwszym rokiem trzyletniego projektu Erasmus + „Przyszłość naszej Europy. Unia Europejska wczoraj - dzisiaj - jutro”, który w szkole koordynują panie: Mariola Szreder, Mirosława Niewiadomska, Grażyna Napieraj.

W dniach od 1.03 do 06.03.2020 roku gościliśmy uczniów wraz z opiekunami ze szkół partnerskich z Niemiec (Gifhorn), Bułgarii (Burgas) i Szkocji (Dumfries & Galloway). Z powodu koronawirusa nie dojechali nasi partnerzy z Włoch. Spotkanie miało na celu realizację zadań projektowych.

W pierwszym roku projektu zajmujemy się poznawaniem historii Unii Europejskiej. Uczestnicy pracując w międzynarodowych grupach tworzyli plakaty dotyczące etapów powstawania UE, poznawali jej  symbole, ważne budowle oraz waluty występujące dawniej i obecnie w krajach Europy. Uczyliśmy się śpiewać hymn Unii w  językach ojczystych partnerów.

Pani Justyna Zabrodzka przygotowała dla uczestników projektu innowacyjną lekcję języka polskiego z wykorzystaniem ozobotów. Tematem tej lekcji, podobnie jak lekcji języka angielskiego, prowadzonej przez panią Grażynę Napieraj, były m. in. symbole, wartości i cele Unii Europejskiej, waluta, strefa euro i strefa Schengen.

Uczestnicy projektu spędzali czas nie tylko na pracy. Byliśmy razem, w ramach zajęć integracyjnych, na bowlingu i basenie. Wspólny tydzień był okazją do prezentacji naszej kultury i tradycji. We wtorek oprowadzaliśmy naszych gości po Gdańsku, w środę spotkaliśmy się  z wiceburmistrzem Łukaszem Kamińskim w Urzędzie Miasta Redy.

Zakończenie wizyty odbyło się w Warszawie. Podczas dwudniowego pobytu w stolicy zwiedziliśmy Zamek Królewski, Łazienki, Centrum Nauki Kopernik. Z powodu koronawirusa odwołano naszą wizytę w Sejmie i Senacie.

Rozstaliśmy się, ale każdy z nas zabrał „walizkę” wspomnień, doświadczeń, zdobytej wiedzy i kompetencji.

 

Tekst: Mariola Szreder

Zdjęcia: Grażyna Napieraj