Światowy Dzień Pluszowego Misia – 25 listopada

Kto z nas nie lubi pluszowego misia? Dla wielu dzieci jest on nieodłącznym elementem zabawy, kimś, kogo można prztulać w chwilach smutku i radości. Niektórym sentyment do misiów towarzyszy przez całe życie. A zastawialiście się, skąd wziął się pluszowy miś na świecie?

Otóż historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Jak można się domyślać, pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. I  tak oto od  ponad stu laty misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.
Pluszowe misie jako jedyne z zabawek doczekały się swojego międzynarodowego święta - Światowego Dnia Pluszowego Misia. Jest obchodzony od 2002 roku i przypada 25 listopada.

Może warto tego dnia poświęcić kilka minut na zabawę ze swoim pluszowym przyjacielem, a dorośli może z nutką sentymentu wspomną o swoim misiu z dzieciństwa.

Misie są bohaterami wielu bajek animowanych oraz książek, np. miś Uszatek, Kubuś Puchatek, niedźwiadek Baloo, Gumisie, Paddington, Czarny Nosek. Mnóstwo misiowych książek znajduje się w naszej bibliotece i po powrocie do szkoły będzie je mogli wypożyczyć.

Tekst i zdjęcia: Teresa Dopke