Wojewódzki Konkurs Czytelniczy w Języku Angielskim „Reading brings us unknown friends”

W II semestrze roku szkolnego 2020/2021 dwoje uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Redzie uczestniczyło w Wojewódzkim Konkursie Czytelniczym w Języku Angielskim „Reading brings us unknown friends”, organizowanym przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 w Gdyni, którego  głównym założeniem było promowanie nauki języka angielskiego, zachęcenie uczniów do czytania książek w języku obcym, rozwijanie i doskonalenie kompetencji językowych, jak również  rozbudzanie ciekawości poznawczej oraz kreatywności. Rywalizacja uczniów rozpoczęła się w lutym i trwała do drugiej połowy maja, zaś wyniki poznaliśmy przed kilkoma dniami.

Konkurs składał się z trzech etapów: szkolnego, międzyszkolnego i wojewódzkiego; każdy z nich wymagał przynajmniej miesięcznego przygotowania, a mianowicie przeczytania (dokładnego!) wskazanych lektur w języku angielskim, odpowiednio jednej, dwóch i trzech - na etapie szkolnym „Ann of Green Gables”, międzyszkolnym „The Adventures of Tom Sawyer" i „The Rose and The Ring” oraz wojewódzkim „Heart of Darkness", "Sherlock Holmes - The Valley of Fear"„Nightmare Abbey”. Na podstawie tychże lektur przygotowano wymagające, dwugodzinne testy w języku angielskim, a przejście do kolejnego etapu wymagało nie tylko doskonałej znajomości treści książek, lecz również sprawnego posługiwania się językiem angielskim i działania pod presją czasu (i oczywiście emocji).

Do ostatecznej rywalizacji na szczeblu wojewódzkim przystąpiło 42 uczniów, a wśród zaszczytnego grona finalistów znalazło się dwoje uczniów naszej szkoły: Kinga Hupka (7a) i Michał Dusiński (6b). W finałowym etapie konkursu Kinga otrzymała wyróżnienie: dyplom i nagrodę książkową zajmując 12 miejsce, natomiast Michał uplasował się na bardzo dobrej 33 lokacie.

Wielkie gratulacje dla naszych uczniów za wielką pasję do czytania, wytrwałość i świetną znajomość języka angielskiego. Choć pewnie pozostaje mały niedosyt, bo czołowa trójka wydawała się być w zasięgu - być może zabrakło kilku dodatkowych minut do namysłu lub po prostu odrobiny szczęścia – lecz niezależnie od tego, obydwoje uzyskali świetne rezultaty, natomiast podium lub wygrana poczekają na przyszły rok szkolny w kolejnej edycji tego i innych konkursów.

Tekst: Patryk Wielmowiec