Warsztaty ekologiczne z okazji Światowego Dnia Ziemi

22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. W ramach tego święta część klas IV – VIII uczestniczyła w warsztatach ekologicznych. Były one prowadzone przez studentów – edukatorów Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku w ramach  projektu „Zero Waste”. Celem projektu jest edukacja na temat: czym jest ruch zero waste?  W dosłownym tłumaczeniu oznacza „brak śmieci” lub „brak marnowania”, to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. Młodzi edukatorzy podczas prezentacji  wskazali  pięć zasad zero waste: refuse = odmawiaj,  recycle = segreguj, przetwarzaj, rot = kompostuj, repair = naprawiaj, remember = pamiętaj.  Zachęcali do  przestrzegania ich w życiu codziennym.

Nasi uczniowie wykazali się dużą wiedzą na tematy ekologii. Podawali bardzo trafne przykłady dbania o środowisko. Bardzo dobrze radzili sobie z pytaniami   o segregację śmieci. Edukacja ekologiczna przynosi pozytywne efekty w postaci wyedukowanych i świadomych,  młodych ludzi.

Myślę, że cele, które zakłada projekt zostały w pełni zrealizowane. Dzięki temu, że edukatorami są młodzi ludzie, rewelacyjnie nawiązują kontakt z uczniami, mimo iż odbywa się to w formie on-line, to dzieci i młodzież chętnie uczestniczą w dialogu.

Z pewnością będziemy jeszcze korzystać z szerokiej gamy projektów, które ma w swojej ofercie IFMSA – POLAND – Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny.

Tekst: Izabela Jarzębska-Pawłowska